گیمینگ تولز

رابوکالا- گیمینگ تولز- خانه چین- لیدی مد
  

خوراکی های مفید برای بلند شدن قد کودکان

خوراکی های مفید برای بلند شدن قد کودکانخوراکی برای بلند شدن قد کودکان,خوراکی های مفید برای بلند شدن قد کودکان

خوراکی برای بلند شدن قد کودکان

چگونگی رشد صحیح کودک یکی از دلواپسی ها و دغدغه های والدین است. دانشمندان دریافته اند که بلند شدن قد کودکان تنها مربوط به مسایل ژنتیک (Genetics) نمی شود. و تغذیه هم می تواند بر رشد قد کودکان تأثير زیادی بگذارد. در این مقاله قصد داریم خوراکی های مفید و موثر برای بلند شدن قد کودکان به شما پیشنهاد کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه شوید.

عوامل موثر بر قد بلند شدن کودکان:
قد بلند چیزی است که اکثر پدر و مادرها برای کودکانشان آرزو می کنند. قد بلند علاوه بر این که از ویژگی های خوب ظاهری محسوب می شود ، سبب افزایش اعتماد به نفس کودک هم می شود. پژوهشگران دریافته اند علاوه بر ژنتیک استفاده از روش تغذیه ای مناسب بر روی رشد قدی کودک نقش مستقیم دارد، یعنی میتواند سبب بلند قد تر شدن کودک و رسیدن به پتانسیل قدی منجر به ژنتیک شود و برعکس درصورتی که کودک برنامه غذایی بی کیفیتی داشته باشد، به اندازه قد لازم نمی رسد و از استانداردهای رشدی خود عقب می ماند.

 

خوراکی برای بلند شدن قد کودکان,خوراکی های مفید برای بلند شدن قد کودکان

تغذیه مناسب برای بلند شدن قد کودکان

 
ترکیبات موردنیاز برای بلند شدن قد کودکان:
ویتامین A:
باعث رشد و ساختن بافت ها و استخوان ها میشود و منابع غذایی مهم آن عبارت اند از شیر، تخم مرغ ، پنیر، سبزیجات نارنجی مانند هویج و کدوی حلوایی که هرچه نارنجی تر باشد دارای ویتامین A بیشتری است.

ویتامین c:
یکی از ویتامین های اساسی برای رشد و افزایش قد است. منبع مهم غذایی آن خانواده ی مرکبات است به طوری که 1لیوان آب پرتقال حدود120میلی گرم ویتامین ث دارد و چون پیش از مصرف حرارت نمی بیند، بنابراین کاملاً به بدن می رسد.

فسفر:
ساختار اصلی استخوان از کلسیم و فسفر است. فسفر بیشتر در موادغذایی حاوی پروتیین مانند گوشت سفید مانند ماهی و مرغ، لبنیات، تخم مرغ و بعضی حبوبات وجود دارد. تعادل مناسب میان دریافت کلسیم و فسفر می تواند سبب رشد قد شود.

ویتامین D:
ویتامین D دارای فواید و فواید فراوانی برای بدن است من جمله کمک به داشتن استخوان هایی سالم و بهبود عملکرد بدن. بطور کلی ویتامین D را میتوان از منابع طبیعی من جمله نور خورشید دریافت کرد. ویتامین D برای سلامتی بسیار اهمیت دارد.

منیزیم:
استفاده ان سبب افزایش تراکم استخوانی می شود. منیزیم محرک غده تیرویید برای ترشح هورمون کلسیتونین است. این هورمون ميزان کلسیم در خون و فعالیت سلول های استخوان ها را تنظیم می کند. باافزایش منیزیم درخون، ساخت و رشد طولی استخوان ها افزایش می یابد.

روی:
به طور کلی اندازه روی موجود در بدن ۲/۵- ۱/۵ گرم است که بخش قابل توجهی از این مقدار در بافت عضلانی، استخوان ها و کبد تجمع یافته و مقداری از آن هم در مو، ناخن و پوست است. در کشور ما کمبود روی شایع است و دیده شده کودکانی که کوتاهی قد تغذیه ای داشته اند با مکمل روی رشد بهتری نموده اند.

ویتامین K:
این ویتامین به بدن کمک می کند که یک پروتئین استخوان کاملاً کاربردی به نام استئوکلسین را بسازد. استئوکلسین با کمک این ویتامین و با اتصال مناسب املاح کلسیم و فسفر در استخوان باعث تقویت و استحکام بافت اسکلتی شده و با افزایش تراکم توده استخوان رشد استخوان ها را باعث می شود.

ویتامین های گروه B:
از بین ویتامین های گروه B ویتامین B1 و B2 در رشد قد و جلوگیری از کوتاهی قد نسبت به بقیه موثرتر هستند.

 

خوراکی برای بلند شدن قد کودکان,خوراکی های مفید برای بلند شدن قد کودکان

خوراکی های مفید برای بلند شدن قد کودکان

 
خوراکی های مفید برای بلند شدن قد کودکان:
شیر یا ماست:
کودکی دوره ی مهمی در رشد اسکلت بدن است. بدین ترتیب در این دوره باید کلسیم بیشتری جذب شود. یعنی این که روزانه 5 مرتبه موادغذایی حاوی کلسیم مثل ماست یا پنیر و غیره مصرف شود. با همین کار ساده علاوه بر این که

کودکتان در آينده قد بلندی خواهد داشت، میتوانید امیدوار باشید که کودکتان دچار پوکی استخوان زودرس نشود.

ماهی:
ماهی سرشار از ویتامین ب و پروتئین و اسید چرب امگا۳ که برای مغز مفید می گردید همینطور برای قلب هم موثر است. و از بیماری افسردگی جلوگیری می کند ماهی تن و سالمون برای کودکان بسیار مفید است. والدین میتوانند در هفته دو دفعه به کودک خود ماهی بدهند.

گوشت ها:
پروتئین موجود در گوشت ها هم میتواند در رشد قدی کودک مؤثر باشد میتوان در هفته یک یا دو وعده گوشت قرمز و یک یا دو وعده گوشت مرغ را در دستور غذایی کودک قرار داد.

تخم مرغ:
تخم مرغ اولین غذایی است که در این لیست قرار دارد و به افزایش قد کمک می کند. پژوهشگران می گویند خوردن یک تخم مرغ در روز کودک شما را قد بلندتر می کند. درصورتی که کودک شما به زرده یا سفیده تخم مرغ آلرژی ندارد، می توانید از بعد از شش ماهگی، این خوراکی معجزه بخش را به رژیم غذایی هفتگی اش وارد کنید. تخم مرغ سرشار از کلسیم، ویتامین D و ریبوفلاوین است. تمام این مواد مغذی به رشد استخوان ها و داشتن بدنی سالم و قوی کمک می کند و در نتیجه همه این مواد به رشد قد کمک می کنند.

میوه یا آبمیوه :
میوه ها یا آبمیوه ها برای رشد و بلند قد شدن ما بسیار مفید هستند. این موادغذایی مملو از ویتامین سی و مواد معدنی موردنیاز بدن هستند که علاوه بر افزایش قد شما پوستتان را هم زیباتر می کنند.

مغزیجات و دانه ها:
مغزیجات و دانه ها هم موادغذایی مناسبی هستند که میتوانید زمانی که کودک در حال رشد است از آنها استفاده کنید. مغزیجات و دانه ها غنی از مواد معدنی ضروری، ویتامین ها، چربی های سالم و آمینو اسیدهای ضروری برای رشد هستند. میتوانید از مغزیجات و دانه ها بعنوان صبحانه یا میان وعده برای فرزندتان استفاده کنید.

سویا:
سویا یکی از غذاهای مغذی است که نمی توان آنرا از لیست غذاهای مفید برای رشد کودک حذف کرد. این موادغذایی سرشار از پروتئین، فیبر، ویتامین و کربوهیدرات است. به همین علت سویا یک منبع کامل برای سلامت بدن است. سویا حاوی پروتئین است و به بهبود سلامت استخوان کمک می کند. نگران نباشید؛ درصورتی که راه های افزایش اشتهای کودکان را بشناسید، میتوانید کودکتان را به خوراکی هایی مانند سویا هم علاقمند کنید.

مصرف سبزیجات:
آهن ترکیبی در بدن است که وظیفه ی حمل اکسیژن خون به سوی سلول های بدن را بر عهده دارند. فیبرها هم از ترکیبات موثر موجود در سبزیجات هستند که برای هضم بهتر غذا لازم هستند. این ترکیبات مغذی در حین رشد و هم در تمام سال های زندگی برای تغذیه ی عضلات و مغز و همچنين داشتن بدنی سالم موردنیاز خواهند بود. بنابراین برای بلند قد بودن و مهمتر از آن سالم بودن از دوازده سالگی مصرف موادغذایی سرشار از آهن و فیبرها مثل کلم بروکلی، اسفناج، نخود، عدس و نخودفرنگی و غیره را افزایش دهید.

 

خوراکی برای بلند شدن قد کودکان,خوراکی های مفید برای بلند شدن قد کودکان

قد بلند شدن کودکان

 
نقش ورزش در افزایش قد کودکان:
گرچه هرنوع فعالیت و ورزش های گوناگون برای توانمند ساختن عضلات و ارگان ها بسیار مفید و تأثیر گذار میباشد ، اکثر محققان عرصه سلامتی به ورزش های کششی بهای بیشتری می دهند.

بکارگیری ورزش های کششی و پرشی سبک بدنی در زمان رشد تأثیر زيادي در افزایش قد دارند و موجبات افزایش طولی ستون مهره ها و استخوان های بلند را آماده و به افزایش ترشح هورمون رشد هم کمک می نمایند.

شنا یکی از ورزش های تاثیرگذار بر سرعت بخشیدن به روند افزایش رشد قدی به شمار میروند ولی درصورتی که به مدت معین و به دفعات در طول هفته از سال های کودکی شروع و ادامه داده شود.

انجام فعالیت های ورزشی متناسب با سن وسال و شرایط فیزیولوژیکی و تناسب وزن و قد بطور مرتب و منظم که منجر به خستگی و بی حوصلگی و گرسنگی نگردد، نه تنها موجبات نشاط و سرزندگی را فراهم می سازند بلکه به تولید و ترشح هورمون رشد هم منجر می گردد.

نکاتی برای پيش‌گيري از کوتاهی قد کودکان:
در حالی که موادغذایی بالا به افزایش قد کودکان کمک می کنند، بعضی از موادغذایی هستند که برای رشد مضر هستند. استفاده شکر، نمک، قهوه و چربی باید برای کودک محدود شود. علتش این است که این موادغذایی بعنوان مانع کلسیم عمل می کنند و روی جذب کلسیم در بدن تأثير منفی می گذارند. کودکانی که عادات نامطلوب غذا خوردن دارند در طولانی مدت در معرض عوارض جانبی مانند چاقی مفرط، بیماری قلبی ، دیابت نوع ۱، التهاب مفصل و پوکی استخوان قرار می گیرند.

گردآوری: بخش کودکان

 

   محصولات مشابه

   مطالب مشابه 

خود آگاهی چیست؟ راههای تقویت مهارت خود آگاهی در کودکان
6 تمرین ورزشی برای کودکان مبتلا به اوتیسم
نقش والدین در پرورش هنری کودکان
بگومگوی والدین بر سر تربیت کودکان
انتشار رایگان آوای انتظار مرد میدان
چند سوال والدین درباره تغذیه کودکان
تاثیر و نقش بازی والدین با کودکان در خلاقیت
علت بی توجهی والدین به کودکان چیست؟ اثرات مخرب بی توجهی به کودکان
همه چیز درباره الگو پذیری کودکان از رفتار والدین
آنچه والدین باید در مورد کهیر در کودکان بدانند

   محصولات مشابه  

کتاب تمرین های ذهن آگاهی برای کودکان و والدین اثر الین اشنل انتشارات آوای نور کتاب تمرین های ذهن آگاهی برای کودکان و والدین اثر الین اشنل انتشارات آوای نور
مشاهده مشخصات و خرید

کتاب چشم و همچشمی در کودکان اثر ادل فی بر و الین ماز لیش انتشارات نسل نو اندیش کتاب چشم و همچشمی در کودکان اثر ادل فی بر و الین ماز لیش انتشارات نسل نو اندیش
مشاهده مشخصات و خرید

یک رویکرد جامعه محور برای تحویل برنامه والدین و کودکان به والدین دارای فرزندان 6 تا 11 سال یک رویکرد جامعه محور برای تحویل برنامه والدین و کودکان به والدین دارای فرزندان 6 تا 11 سال
مشاهده مشخصات و خرید

کتاب رهایی از اضطراب برای کودکان اثر بریجت فلین واکر انتشارات آوای نور کتاب رهایی از اضطراب برای کودکان اثر بریجت فلین واکر انتشارات آوای نور
مشاهده مشخصات و خرید

کتاب آموزش خود مراقبتی راهنمای والدین برای محافظت کودکان در برابر سوء استفاده جنسی اثر جاینین ساندرز کتاب آموزش خود مراقبتی راهنمای والدین برای محافظت کودکان در برابر سوء استفاده جنسی اثر جاینین ساندرز
مشاهده مشخصات و خرید

کتاب پذیرش و ذهن آگاهی در درمان شناختی رفتاری اثر جمعی از نویسندگان نشر آوای نور کتاب پذیرش و ذهن آگاهی در درمان شناختی رفتاری اثر جمعی از نویسندگان نشر آوای نور
مشاهده مشخصات و خرید

پنج بازی کاربردی و قابل اجرا برای آسان کردن یادگیری پیانو(مخصوص کودکان و هنرجو-معلمان-والدین) پنج بازی کاربردی و قابل اجرا برای آسان کردن یادگیری پیانو(مخصوص کودکان و هنرجو-معلمان-والدین)
مشاهده مشخصات و خرید

کتاب هرمزد باهرویسپ آگاهی اثر رهام اشه انتشارات اساطیر کتاب هرمزد باهرویسپ آگاهی اثر رهام اشه انتشارات اساطیر
مشاهده مشخصات و خرید

کتاب به بچه ها گفتن از بچه ها شنیدن اثر ادل فابر و الین مازلیش انتشارات سلسله مهر کتاب به بچه ها گفتن از بچه ها شنیدن اثر ادل فابر و الین مازلیش انتشارات سلسله مهر
مشاهده مشخصات و خرید

کتاب به بچه ها گفتن، از بچه ها شنیدن 1 اثر آدل فابر و الین مازلیش انتشارات دایره کتاب به بچه ها گفتن، از بچه ها شنیدن 1 اثر آدل فابر و الین مازلیش انتشارات دایره
مشاهده مشخصات و خرید

کتاب تمرین گام ها و آرپژها برای پیانو اثر یان هولت هام انتشارات سرود کتاب تمرین گام ها و آرپژها برای پیانو اثر یان هولت هام انتشارات سرود
مشاهده مشخصات و خرید

کتاب بازی با نت سلفژ برای کودکان اثر مسعود نظر انتشارات چیستا کتاب بازی با نت سلفژ برای کودکان اثر مسعود نظر انتشارات چیستا
مشاهده مشخصات و خرید

کتاب انگلیسی برای کودکان آموزش الفبا اثر جمعی از نویسندگان انتشارات مدرسه جلد 2 کتاب انگلیسی برای کودکان آموزش الفبا اثر جمعی از نویسندگان انتشارات مدرسه جلد 2
مشاهده مشخصات و خرید

کتاب انگلیسی برای کودکان آموزش کلمات اثر جمعی از نویسندگان انتشارات مدرسه جلد اول کتاب انگلیسی برای کودکان آموزش کلمات اثر جمعی از نویسندگان انتشارات مدرسه جلد اول
مشاهده مشخصات و خرید

کتاب دو بیتی های شاد کودکانه مجموعه شعر های زیبا برای کودکان اثر علی ثابت قدم انتشارات فرهنگ مردم کتاب دو بیتی های شاد کودکانه مجموعه شعر های زیبا برای کودکان اثر علی ثابت قدم انتشارات فرهنگ مردم
مشاهده مشخصات و خرید

کتاب آموزش طراحی و نقاشی برای کودکان 5 تا 7 سال اثر ونوس هوشیار انتشارات نارنج 4 جلدی کتاب آموزش طراحی و نقاشی برای کودکان 5 تا 7 سال اثر ونوس هوشیار انتشارات نارنج 4 جلدی
مشاهده مشخصات و خرید

کتاب کار گروهی برای درمان افسردگی مزمن اثر جمعی از نویسندگان انتشارات آوای نور کتاب کار گروهی برای درمان افسردگی مزمن اثر جمعی از نویسندگان انتشارات آوای نور
مشاهده مشخصات و خرید

کتاب عصبانی شدن ممنوع 20 متن تفکری برای مبارزه با خشم کودکان اثر غلامرضا حیدری ابهری انتشارات کتابک کتاب عصبانی شدن ممنوع 20 متن تفکری برای مبارزه با خشم کودکان اثر غلامرضا حیدری ابهری انتشارات کتابک
مشاهده مشخصات و خرید

کتاب آنچه که مربیان و والدین باید بدانند اثر خدیجه جوراستی فرد انتشارات پرکاس کتاب آنچه که مربیان و والدین باید بدانند اثر خدیجه جوراستی فرد انتشارات پرکاس
مشاهده مشخصات و خرید

کتاب نگاهی تازه به تربیت راهنمای والدین و مربیان اثر لیلا شیری انتشارات اهورا قلم کتاب نگاهی تازه به تربیت راهنمای والدین و مربیان اثر لیلا شیری انتشارات اهورا قلم
مشاهده مشخصات و خرید


   مقالات مشابه  

چند نکته مهم برای ورزشکاران در هنگام تمرین با غلتک فوم
۳ معیار اصلی انتخاب کتاب برای کودک
راهنمای انتخاب بهترین کتاب برای هدیه | به کمک اینفوگرافیک
پازل های مناسب برای کودکان : بر اساس سن، نوع، جنس
۱۴ بازی ذهنی برای کودکان : تقویت مغز (۲-۵ ساله)
راهنمای انتخاب اسباب بازی بی خطر برای کودکان
بهترین موتور برقی Razor برای کودکان
بازی‌ فکری مفید و مناسب برای کودکان یک تا ۱۰ سال کدامند؟
چگونه کودکان و نوجوانان خود را برای بیرون از منزل بپوشانید
نحوه انتخاب بهترین دوچرخه برای کودکان، نوجوانان و جوانان
طرح های معمار امین سلطانپور - حسن سلطانپور - سلطاتپور استودیو - فروشگاه خانه چین - فروشگاه اینترنتی رابوکالا - فروشگاه مد زنانه - مقالات - سایت مپ - نقشه سایت - تماس با ما - صفحه اصلی