گیمینگ تولز

رابوکالا- گیمینگ تولز- خانه چین- لیدی مد
  

ورزش چگونه بر سلامت سالمندان تاثیر میگذارد

ورزش چگونه بر سلامت سالمندان تاثیر میگذارداثرات ورزش

در بین سالمندان افرادی هستند که ورزش جزو برنامه زندگی آنها بوده و دارای بدن سالم هستند

 

افزایش سن، بهانه خوبی برای ورزش نکردن به حساب نمی‌آید. انجام ورزش مداوم بیش از هر درمان دارویی می‌تواند به سلامت کمک کند. با این وجود کمتر از نیمی از افراد سالمند به اندازه کافی ورزش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

 

ما دریافتیم که انجام ورزش کم یعنی روزی 15 دقیقه، 22 درصد خطر مرگ را کاهش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. کافی است که افراد سالمند روزی 15 دقیقه با سرعت زیاد پیاده روی کنند. آنها باید به تدریج میزان ورزش خود را افزایش دهند.

 

در بین سالمندان افرادی هستند که ورزش جزو برنامه زندگی آنها بوده ، بدن خود را فعال نگاه داشته و سالم هستند و برخی از آنها در سنین 60 یا 70 سالگی و بالاتر از آن قادر به انجام ورزش های سنگین نیز می باشند.

 

سیر نزولی قدرت بدنی پس از پایان دوران جوانی سال به سال ادامه می یابد . بطور کلّی هر سال قدرت قلب برای گردش خون در بدن در حدود یک درصد کم می شود . جریان خون از بازوها به طرف پاها در سن 60 سالگی ، 30 تا 40 درصد کمتر و آرام تر از دوران جوانی است . میزان هوایی که شخص می تواند در ریه های خود جای دهد نقصان یافته و جدار شش ها ضخیم می شود . همچنین در 70 سالگی قدرت و کارایی اعصاب 10 تا 15 درصد کمتر خواهد بود .

بررسی ها نشان داده که بیشتر این کاهش ها را می توان به وسیله ی ورزش تقلیل داد و به تأخیر انداخت . ورزش در جلوگیری از کم شدن فعالیت قلب مؤثر و باعث ازدیاد و سرعت جریان خون می شود و در هر سنی که شخص ورزش کند حرکت و فعالیت بدنی به استخوان های او فشار آورده ، تحرک آنها بیشتر و باعث آن می شود که کلسیم بیشتری جذب کنند و در نتیجه آسیب پذیری آن ها کمتر می گردد .

البته ورزش سالمندان بدون خطر هم نیست . دکتر گودفری متخصص داروهای ترمیمی بدن در دانشگاه تورنتو ورزش های نظیر دویدن سریع ، پرش ، طناب بازی ، و به طور کلی ورزش های سنگین را برای سالمندان بالاتر از پنجاه سال را مناسب ندانسته و می گوید : ورزش بهترین راه برای تأمین سلامتی است ولی باید کیفیت آن را در نظر گرفت و به طریق صحیح از آن استفاده کرد .

 

فواید ورزش سالمندان

افزایش سن، بهانه خوبی برای ورزش نکردن به حساب نمی‌آید

 

سالمندان چگونه ورزش کنند؟
1 – قبل از اینکه ورزش را شروع کنید به پزشک خود مراجعه کرده و یک معاینه کامل و آشنایی به وضع بدن و قلب خود را مهم دانسته ، و مسئله را جدی تلقی کنید .

2 – همیشه قبل از شروع حرکات ورزشی بدن خود را گرم کنید .
در حدود 10 دقیقه نرمش سبک کرده یا راه بروید ، سپس حرکات ورزشی خود را شروع کنید . به خود فشار نیاورید . ورزش را از حرکات ساده به آرامی شروع و بتدریج توسعه دهید . حرکات نرمش ، از سفت شدن مفاصل جلوگیری می کنند .

آزمایش ها نشان داده که سفت شدن و درد مفاصل که در افراد مسن پیدا می شود اغلب در اثر آرتروز نبوده بلکه عدم تحرک دلیل آن می باشد .

3 – همواره به میزان آمادگی بدن خود توجه داشته باشید . اگر خیلی خسته شده و خوب نمی توانید بخوابید و یا روحیه خوبی ندارید ممکن است در اثر افراط در ورزش باشد .

4 – ورزش کردن را مرتب ادامه دهید . چند هفته و حتی چند ماه طول می کشد تا وضع بدنی شما بنحو مطلوب درآید ولی چنانچه فعالیت ورزشی خود را قطع کنید در ظرف یکی دو هفته وضع خوب بدنی از بین می رود . سعی کنید برنامه ای برای ورزش خود تنظیم و لااقل هفته ای 3 بار اوقات فراغت خود را به این امر تخصیص دهید . اما اگر بیمار شدید ورزش را قطع کنید حتی اگر بیماری شما فقط یک سرماخوردگی باشد .

5 – پس از انجام حرکات ورزشی بتدریج بدن خود را سرد و آرام کنید . هرگز پس از حرکات تند و شدید یکباره فعالیت بدنی را قطع نکنید . پس از یک راهپیمایی تند و سریع حداقل 2 دقیقه به آرامی راه بروید و چنانچه می خواهید دوش بگیرید بجای آب گرم از آب نیمه گرم استفاده کنید .

امروزه در اثر آشنایی بیشتر به اثرات ورزش ، میلیونها نفر از بزرگسالان می دوند ، شنا و دوچرخه سواری می کنند و در راه یک زندگی سالم تر و با نشاط تر به پیش می روند . شما هم به آن ها بپیوندید .

 

گردآوری: بخش ورزشی
منبع: 

rastineh.ir

isna.ir

 

   محصولات مشابه

   مطالب مشابه 

شعر روز دانش آموز
کاردستی روز دانش آموز
ویژگی های دانش آموز خلاق !
اگر دانش آموز در خانه دارید، این مطلب را از دست ندهید
اگر فرزند دانش آموز دارید خواندن این مطلب را از دست ندهید
ورزش گروهی استرس را کاهش می‌دهد
اپل آرکید چیست و چطور میتوانم عضو آن شوم؟
ساخت دانه برفی 6 گوشه
ورزش گروهی برای حفظ تناسب اندام در دوران پیری مفیدتر است یا انفرادی؟
مشارکت را به کودکان آموزش دهیم

   محصولات مشابه  

اقدام پژوهی چگونه میتوانم دانش آموز گوشه گیر را در ورزش گروهی مشارکت کنم اقدام پژوهی چگونه میتوانم دانش آموز گوشه گیر را در ورزش گروهی مشارکت کنم
مشاهده مشخصات و خرید

اقدام پژوهی چگونه میتوانم به (نام دانش آموز) کمک کنم تا قرآن را روان بخواند اقدام پژوهی چگونه میتوانم به (نام دانش آموز) کمک کنم تا قرآن را روان بخواند
مشاهده مشخصات و خرید

اقدام پژوهی چگونه میتوانم استرس (نام دانش آموز) را در کلاس اول (نام مدرسه) کاهش دهم اقدام پژوهی چگونه میتوانم استرس (نام دانش آموز) را در کلاس اول (نام مدرسه) کاهش دهم
مشاهده مشخصات و خرید

اقدام پژوهی چگونه میتوانم املا دانش آموزم را بهبود بخشم اقدام پژوهی چگونه میتوانم املا دانش آموزم را بهبود بخشم
مشاهده مشخصات و خرید

اقدام پژوهی چگونه میتوانم تعاملات اجتماعی(احترام متقابل)در دانش آموزانم را افزایش دهم؟ اقدام پژوهی چگونه میتوانم تعاملات اجتماعی(احترام متقابل)در دانش آموزانم را افزایش دهم؟
مشاهده مشخصات و خرید

اقدام پژوهی چگونه میتوانم رفتارهای نامطلوب دانش آموزان را در زنگ تفریح بهبود بخشم اقدام پژوهی چگونه میتوانم رفتارهای نامطلوب دانش آموزان را در زنگ تفریح بهبود بخشم
مشاهده مشخصات و خرید

اقدام پژوهی چگونه میتوانم با استفاده از روش تربیتی مشکلات اخلاق دانش آموزان (نام مدرسه) را بهبهود بب اقدام پژوهی چگونه میتوانم با استفاده از روش تربیتی مشکلات اخلاق دانش آموزان (نام مدرسه) را بهبهود بب
مشاهده مشخصات و خرید

اقدام پژوهی چگونه توانستم اختلال خواندن در (نام دانش آموز)را بر طرف کنم اقدام پژوهی چگونه توانستم اختلال خواندن در (نام دانش آموز)را بر طرف کنم
مشاهده مشخصات و خرید

اقدام پژوهی چگونه توانستم پرخاشگری (نام دانش آموز) را کنترل کنم؟ اقدام پژوهی چگونه توانستم پرخاشگری (نام دانش آموز) را کنترل کنم؟
مشاهده مشخصات و خرید

اقدام پژوهی آموزگارابتدایی چگونه مي توانم ناهنجاريهاي رفتاري دانش آموز طلاقم را كاهش يا از بين ببرم اقدام پژوهی آموزگارابتدایی چگونه مي توانم ناهنجاريهاي رفتاري دانش آموز طلاقم را كاهش يا از بين ببرم
مشاهده مشخصات و خرید

فایل اقدام پژوهی آموزگارابتدایی چگونه توانستم ضعف املای فاطمه دانش آموز پایه دوم را بهبود بخشم فایل اقدام پژوهی آموزگارابتدایی چگونه توانستم ضعف املای فاطمه دانش آموز پایه دوم را بهبود بخشم
مشاهده مشخصات و خرید

اقدام پژوهی تشویق دانش آموز برای مصرف قرص آهن در طرح آهن یاری اقدام پژوهی تشویق دانش آموز برای مصرف قرص آهن در طرح آهن یاری
مشاهده مشخصات و خرید

اقدام پژوهی حل مشکل روخوانی دانش آموز پایه پنجم ابتدایی اقدام پژوهی حل مشکل روخوانی دانش آموز پایه پنجم ابتدایی
مشاهده مشخصات و خرید

اقدام پژوهی چگونه توانستم کم روئی دانش آموزم را برطرف کنم؟ اقدام پژوهی چگونه توانستم کم روئی دانش آموزم را برطرف کنم؟
مشاهده مشخصات و خرید

اقدام پژوهی چگونه توانستم دانش آموزان پیش فعالم را کنترل کنم اقدام پژوهی چگونه توانستم دانش آموزان پیش فعالم را کنترل کنم
مشاهده مشخصات و خرید

اقدام پژوهی چگونه توانستم دانش آموزانم را به انشانویسی علاقه مند کنم ؟ اقدام پژوهی چگونه توانستم دانش آموزانم را به انشانویسی علاقه مند کنم ؟
مشاهده مشخصات و خرید

اقدام پژوهی چگونه توانستم انگیزه دانش آموزان را افزایش دهم اقدام پژوهی چگونه توانستم انگیزه دانش آموزان را افزایش دهم
مشاهده مشخصات و خرید

اقدام پژوهی چگونه توانستم مصرف خوارکی دانش آموزان را کنترل کنم؟ اقدام پژوهی چگونه توانستم مصرف خوارکی دانش آموزان را کنترل کنم؟
مشاهده مشخصات و خرید

اقدام پژوهی چگونه توانستم حجاب و عفاف در بین دانش آموزان گسترش دهم اقدام پژوهی چگونه توانستم حجاب و عفاف در بین دانش آموزان گسترش دهم
مشاهده مشخصات و خرید

اقدام پژوهی چگونه توانستم خط نوشتاری دانش آموزم را بهبود بخشم؟ اقدام پژوهی چگونه توانستم خط نوشتاری دانش آموزم را بهبود بخشم؟
مشاهده مشخصات و خرید


   مقالات مشابه  

چگونه ورزش رزمی خود را انتخاب کنیم؟
بهترین ورزش رزمی چه ورزشی است؟
فواید و مزایای ورزش دارت
دلایل برتری ورزش تیر و کمان
۱۰ نکته برای امنیت بیشتر در ورزش های آبی
فواید ورزش تیراندازی با تفنگ بادی
راهنمای خرید کفش دویدن و ورزش (مردانه و زنانه)
وسایل مورد نیاز برای ورزش در خانه
بهترین ورزش رزمی در ایران و جهان برای دفاع شخصی یا قهرمانی کدام است؟ چرا؟
چگونه با کودک اردو بزنیم
طرح های معمار امین سلطانپور - حسن سلطانپور - سلطاتپور استودیو - فروشگاه خانه چین - فروشگاه اینترنتی رابوکالا - فروشگاه مد زنانه - مقالات - سایت مپ - نقشه سایت - تماس با ما - صفحه اصلی